Kayısı birçok hastalığa karşı koruyor

0
83

Kayısının içerdiği, posa içeriği, vitamin ve mineraller sayesinde kanserden kalp krizine kadar koruma sağladığını belirten Uzman Diyetisyen Canel Öner Sayar, kayısının faydalarından bahsetti.

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Canel Öner Sayar, “Kolon kanserinden korunmada posalı beslenme hayat kurtarıyor. Kayısı içeriğindeki antioksidanlar, posa içeriği, vitamin ve mineraller ile kanserden korunmada etkili oluyor. Ayrıca içindeki potasyum, C vitamini ve posa sayesinde kayısı, kalp krizine de karşı koruyucu etki gösteriyor” dedi.

Tam bir antioksidan deposu kayısının besin değerleriyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğunu belirten Sayar, şunları kaydetti;

“Kayısı içinde bulunan potasyum, C vitamini ve posa sayesinde kalp krizine karşı koruyucu etki gösteriyor. Vücut fonksiyonlarına etkisi yüksek, kritik bir mineral ve elektrolit olan potasyum eksikliği sinir sistemini bozar, vücutta sıvı dengesi bozulur, kalp ritmi dengesizleşir ve kas dokusu yavaşlar, böbreklerin filtre özelliği azalır ve sinir sistemi bozulur. İşte kayısıda bulunan potasyum sayesinde bu rahatsızlıklara fayda sağlar. İçerdiği flavonoid ve diğer antioksidanlar sayesinde de kalp sağlığına iyi geliyor. Oksidatif stresin artırdığı hastalıkların engellenmesine de katkısı olur. Göz sağlığını da güçlendiren kayısı, C, E ve özellikle de A vitamini ile gözleri kuvvetlendirir.

Yaşlanmayı geciktiren vitaminler

Kayısı da bulunan vitaminlerin cilde katkı sağlayarak yaşlanmayı geciktirdiğini aktaran Sayar, “Kayısı için porsiyon 3-4 adettir. 4 adet kayısı; 68 kcal, 2,5 gram lif, 13,7 gram karbonhidrat, 0,2 gram yağ içerir. Kayısı içerisinde A, C, E vitaminleri ile demir, magnezyum, kalsiyum ve fosfor minerallerini barındırır” bilgisini verdi.

Birçok insanın muzdarip olduğu ve gitgide büyük bir sağlık problemi haline gelen kabızlığa faydalarını anlatan Sayar, “Posa içeriği ile bağırsak hareketlerini hızlandıran kayısı, bağırsaktaki atıkların yumuşamasını ve bağırsaktan geçişinin hızlanmasını sağlar ve sindirimi kolaylaştırıyor ve kabızlığı önlemektedir. Bağırsakları çalıştırır ve tok tutar, düşük kalorisi ve tatlı krizlerine karşı iyi bir çözüm olmaktadır. Günde 3-4 adet taze kayısı, kefir veya yoğurtla bir ara öğün olabileceği gibi kahvaltı sofralarında da peynir, yumurta ve yeşilliğin yanında tatlı ihtiyacını da karşılayan iyi bir alternatif oluyor” diye konuştu.

Anemi tedavisinde demir kaynağı

Kayısının anemi tedavisinde yardımcı olan iyi bir demir kaynağı olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı;

“Demir hemoglobin üretimini geliştirir ve bu da kan kalitesini artırır. Baş dönmesi, halsizlik, ağız içinde yara oluşması, cilt solgunluğu ve baş ağrısı gibi durumlarda kayısı kuru olarak tüketilirse yüksek bir demir takviyesi sağlıyor.”
Kaynak:POSTA